تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد خودروسازان توسط نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی مطرح شد و محور این تقاضا حول دو موضوع کیفیت و قیمت خودرو است.

قیمت‌ گذاری خودرو سال‌ هاست که دستوری است و خودروسازان در آن دخیل نیستند. بررسی وضعیت توزیع خودرو، نرخ ‌گذاری، کیفیت پایین محصولات تولیدی و اوضاع نابسامان ثبت ‌نام خودرو مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار می گیرد.

عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از خودروسازی گفت: تصمیم‌گیری چند گانه در قیمت و نرخ‌ گذاری، کیفیت پایین محصولات تولیدی و بررسی نحوه تعامل شرکت ‌های خودروسازی با قطعه‌ سازان محورهای تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ هاست. 

شفاف‌ سازی چالش‌ های خودروسازی کشور

مهدی عسگری بررسی میزان سرمایه‌ گذاری‌ های انجام شده در صنعت خودرو برای کاهش هزینه قیمت تمام شده و استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته را یکی دیگر از علل تصمیم نمایندگان برای موافقت با تحقیق و تفحص از خودروسازان دانست.

او اضافه کرد:  بررسی میزان هزینه ‌های غیر مرتبط و غیر ضروری و میزان سرمایه‌ گذاری‌ های بی‌ مورد و خارج از چارچوب مقررات شرکت‌ های خودروسازی مسائل دیگری است که اهمیت تحقیق و تفحص را نشان می ‌دهد.

به گفته کارشناسان و حتی دست‌ اندرکاران صنعت خودرو گزارش تحقیق و تفحص مجلس دهم از خودروسازان کامل است.

اگر نمایندگان قصد شفاف‌ سازی چالش‌ های خودروسازی کشور و کشف فساد در این صنعت را دارند بهتر است که وقت و هزینه مجلس را صرف خواندن و پیگیری تحقیق و تفحص مجلس دهم کنند.

تحقیق و تفحص دیگری در راه است

در دوره‌ های ششم، هفتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی گزارش ‌هایی مبنی ‌بر تخلفات خودروسازان در صحن علنی مجلس قرائت شد.

مجلس دهم سعی کرد گزارشی متفاوت ارائه دهد و قرائت آن را نیز به روزهای آخر عمر این مجلس موکول نکند، اما در این زمینه توفیقی حاصل نشد و گزارش در آخرین روز، آن هم با کلی حاشیه قرائت شد. 

نمایندگان دوره یازدهم در گزارش خود شعبه ‌ای خاص برای رسیدگی قضایی به تخلفات و مفاسد حوزه صنعت خودرو پیشنهاد کرده بودند.

این گزارش حتی مورد تایید برخی از دست ‌اندرکاران و کارشناسان صنعت خودرو نیز بود؛ چرا‌که آن را واقع ‌گرایانه و بی‌ طرف می‌ خواندند. 

در هر صورت این گزارش هم که با صرف کلی وقت و هزینه نمایندگان به ثمر رسید با پایان دوره مجلس دهم به بایگانی رفت. حالا اما تحقیق و تفحص دیگری در راه است.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
20 هزار خودروی ناقص ایران خودرو تکمیل می شوند

20 هزار خودروی ناقص ایران خودرو تکمیل می شوند

طبق اظهارات یک مقام مسئول، 20 هزار دستگاه خودروی ناقص تکمیل و تعهدات فروش نیز به روز رسانی خواهد شد.
تسلا موتورز و پاسخ دو قطبی بازار به خودروی جدید تسلا سایبر تراک

تسلا موتورز و پاسخ دو قطبی بازار به خودروی جدید تسلا سایبر تراک

با گذشت چند روز از معرفی جدیدترین خودروی تسلا سایبر تراک ، واکنش بازار نسبت به این خودرو در جبهه متفاوت بوده است. از طرفی برخی از مشتریان عاشق ظاهر و مهندسی ساخت سایبر تراک شدند و در مقابل برخی دیگر ظاهر این خودرو را به تمسخر گرفتند.
ایران خودرو شائبه احتکار را رد کرد

ایران خودرو شائبه احتکار را رد کرد

امید حسینی نژاد مدیر عامل سایت ایران خودرو مازندران به دنبال انتشار شدن تصاویر پارکینک سایت این شرکت، در برخی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: روزانه ۱۴۰ دستگاه خودرو در این سایت تولید می شود و این آمار نشان دهنده اقدامات صورت گرفته در راستای بهبود روند تولید و تأمین است.
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی

قوانین

تایید